Otrzymanie od lekarza okulisty skierowania na zabieg usunięcia zaćmy powoduje, że pacjent zaczyna szukać odpowiedniego ośrodka. Obecnie niemal w każdym większym mieście znajduje się kilka ośrodków, które oferują zabiegi usuwania zaćmy. Czym kierować się przy wyborze kliniki okulistycznej?
Każdy pacjent chciałby jak najszybciej pozbyć się choroby oczu i odzyskać prawidłowe widzenie. Dlatego pierwszym kryterium, jakim warto się kierować przy wyborze ośrodka jest czas oczekiwania na zabieg. Niektóre kliniki posiadają długie kolejki nawet na zabiegi prywatne, co jest związane np. z małą liczbą pracowników medycznych lub dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Przed wyborem placówki warto zorientować się, jak wygląda sytuacja z oczekiwaniem na zabieg. W tym celu można zadzwonić do kliniki lub sprawdzić czas oczekiwania w internecie.
Obecnie możemy znaleźć w sieci opinie o niemal każdej klinice okulistycznej w kraju. Przed wyborem ośrodka warto sprawdzić jego opinie, gdyż są one często odbiciem jakości oferowanej przez daną klinikę. Nie należy wybierać ośrodka w ciemno, gdyż można się niemile rozczarować. Dobry pomysłem jest również zasięgnięcie opinii u naszego lekarza rodzinnego, do którego mamy zaufanie.
Każdy pacjent chciałby być operowany przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaćmy. Warto wybierać ośrodki, które wykonują bardzo dużo operacji zaćmy, ponieważ oznacza to, że lekarze tam pracujący mają duże doświadczenie w tego rodzaju zabiegach. Kolejną kwestią jest doświadczenie w trudnych przypadkach. Ośrodki, które przyjmują i leczą pacjentów z powikłaniami i chorobami towarzyszącymi zaćmie są zdecydowanie lepiej przygotowane do tego rodzaju operacji.
Niemal wszystkie kliniki okulistyczne oferują obecnie usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Jest to bezpieczny zabieg, który wymaga wykonania naprawdę niewielkiego nacięcia (około 2,5 mm). Usunięcie zmętniałej soczewki wymaga wszczepienia soczewki sztucznej. Warto zwrócić uwagę na to jakie soczewki sztuczne oferuje dana klinika, warto by w ofercie znajdowały się soczewki, za pomocą których można jednocześnie leczyć współtowarzyszące zaćmie wady wzroku.
Niektóre kliniki okulistyczne oferują również zabieg laserowego usuwania zaćmy wtórnej. Zdarza się tak, że po leczeniu operacyjnym zaćmy dochodzi do rozwoju zaćmy wtórnej, która wynika ze zmętnienia torebki, otaczającej wszczepioną soczewkę. Laserowy zabieg pozwala na pozbycie się tego zmętnienia i poprawę jakości widzenia. Jest to zabieg przeprowadzany w trybie jednodniowym - podobnie, jak opisany powyżej zabieg fakoemulsyfikacji. Warto wybrać taką klinikę, która leczy również zaćmę wtórną, ponieważ w razie jej wystąpienia będziemy mogli skorzystać ze wsparcia tych samych specjalistów.