Operacja usunięcia zaćmy - jakie soczewki można zastosować?

Rodzaje soczewek

Istotą operacji, którą wykonuje się w zaćmie jest usunięcie naszej naturalnej, zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową, sztuczną soczewką. Dzięki zabiegowi pacjent odzyskuje prawidłową ostrość widzenia. Operacja w prywatnej klinice daje możliwość wyboru soczewki, dzięki czemu możliwe jest leczenie nie tylko samej zaćmy, ale i towarzyszących wad wzroku.

Soczewki

Soczewki jednoogniskowe

Podstawowym typem soczewki jest soczewka sferyczna jednoogniskowa. Taka soczewka zapewnia prawidłową ostrość widzenia tylko na jedną odległość. Oznacza to, że jeśli pacjent ma dodatkową wadę wzroku np. dalekowzroczność, to będzie musiał po operacji używać okularów do czytania. Pacjent musi wybrać, czy woli widzieć ostro do bliży, czy do dali.

Wyróżniamy następujące rodzaje soczewek jednoogniskowych

  • soczewka asferyczna jednoogniskowa - soczewka ta zapewnia odpowiednią ostrość widzenia tylko do dali lub tylko do bliży, jednak jej asferyczność sprawia, że kontrast widzenia będzie zdecydowanie lepszy, co ułatwia funkcjonowanie po zmierzchu i przy sztucznym oświetleniu;
  • soczewka asferyczna jednoogniskowa z filtrem światła niebieskiego - taka soczewka dodatkowo posiada specjalny filtr światła niebieskiego. Taki filtr chroni oczy, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń siatkówki. Asferyczność poprawia również kontrast widzenia po zmierzchu.
  • soczewka asferyczna jednoogniskowa toryczna - ten rodzaj soczewek gwarantuje widzenie na jedną odległość, poprawia kontrast widzenia po zmierzchu, jednak dodatkowo posiada także inne, ważne cechy. Pozwala na zniwelowanie podczas operacji zaćmy wady wzroku - astygmatyzmu. Dzieje się tak, dzięki jej torycznym właściwościom. Soczewka ta dedykowana jest osobom, które oprócz zaćmy chcą skorygować również astygmatyzm.

Soczewki dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie zarówno do bliży, jak i do dali. Jeśli przed operacją zaćmy mieliśmy również dalekowzroczność, to soczewka sprawi, że zakładanie okularów do czytania nie będzie konieczne. Wyróżniamy następujące soczewki dwuogniskowe:

  • soczewka asferyczna dwuogniskowa - ten rodzaj soczewki zapewnia odpowiedni kontrast widzenia i jest polecany osobom pracującym po zmierzchu. Gwarantuje dobre widzenie do bliży i dali, ale nie na pośrednie odległości (czyli na ok. 50 - 60 cm), dlatego praca przy komputerze może wymagać noszenia okularów;
  • soczewka asferyczna dwuogniskowa toryczna - ta soczewka posiada wszystkie cechy powyższej, ale jest dedykowana osobom z astygmatyzmem, pozwala na jednoczesne pozbycie się zaćmy i astygmatyzmu.

Soczewki multifokalne

Ten nowoczesny rodzaj soczewki zapewnia dobrą ostrość widzenia na wszystkie odległości, zarówno do bliży, do dali, jak i na odległości pośrednie. Wyróżniamy dwa typy soczewek multifokalnych:

  • soczewka asferyczna multifokalna - asferyczności poprawia ostrość widzenia po zmierzchu, dzięki niwelowaniu nadmiernego załamywania promieni świetlnych;
  • soczewka asferyczna multifokalna toryczna - oprócz powyższych cech, daje możliwość korekcji astygmatyzmu.

Warto mieć świadomość, że operacja zaćmy na NFZ zapewnia pacjentowi refundacje jednego, podstawowego rodzaju soczewki, dlatego nie jest możliwe jednoczesne korygowanie towarzyszących wad wzroku.