Istotą operacji, którą wykonuje się w zaćmie jest usunięcie naszej naturalnej, zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową, sztuczną soczewką. Dzięki zabiegowi pacjent odzyskuje prawidłową ostrość widzenia. Operacja w prywatnej klinice daje możliwość wyboru soczewki, dzięki czemu możliwe jest leczenie nie tylko samej zaćmy, ale i towarzyszących wad wzroku.
Podstawowym typem soczewki jest soczewka sferyczna jednoogniskowa. Taka soczewka zapewnia prawidłową ostrość widzenia tylko na jedną odległość. Oznacza to, że jeśli pacjent ma dodatkową wadę wzroku np. dalekowzroczność, to będzie musiał po operacji używać okularów do czytania. Pacjent musi wybrać, czy woli widzieć ostro do bliży, czy do dali.
Wyróżniamy następujące rodzaje soczewek jednoogniskowych
Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie zarówno do bliży, jak i do dali. Jeśli przed operacją zaćmy mieliśmy również dalekowzroczność, to soczewka sprawi, że zakładanie okularów do czytania nie będzie konieczne. Wyróżniamy następujące soczewki dwuogniskowe:
Ten nowoczesny rodzaj soczewki zapewnia dobrą ostrość widzenia na wszystkie odległości, zarówno do bliży, do dali, jak i na odległości pośrednie. Wyróżniamy dwa typy soczewek multifokalnych:
Warto mieć świadomość, że operacja zaćmy na NFZ zapewnia pacjentowi refundacje jednego, podstawowego rodzaju soczewki, dlatego nie jest możliwe jednoczesne korygowanie towarzyszących wad wzroku.