Operacyjne usuwanie zaćmy tak, jak każda inwazyjna interwencja medyczna może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Intensywny rozwój okulistyki sprawił, że powikłania po operacji zaćmy występują coraz rzadziej, jednak należy mieć świadomość ich istnienia.
Do powikłań wczesnych, które mogą wystąpić po usunięciu zaćmy należy ostre pooperacyjne zapalenie wnętrza gałki ocznej. Przyczyną tego powikłania jest zakażenie, najczęściej bakteryjne (gronkowiec skórny, gronkowiec złocisty, bakterie Proteus i Pseudomonas). Szacuje się, że częstość występowania tego powikłania to 0,1 - 0,4%. Do głównych objawów ostrego zapalenia wnętrza gałki ocznej należy: silny ból oka, pogorszenie ostrości widzenia oraz przekrwienie spojówki i jej obrzęk. Powikłanie to jest zazwyczaj rozpoznawane w pierwszych dwóch tygodniach po operacji. Leczenie wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Antybiotyk może być zastosowany okołogałkowo, jednak w cięższych przypadkach konieczne jest zastosowanie dożylnych antybiotyków. Czasami konieczne bywa również zastosowanie leków sterydowych, które ograniczają stan zapalny gałki ocznej.
Powikłania pooperacyjne nie zawsze pojawiają się od razu po operacji. Zdarza się, że ujawniają się dopiero po pewnym czasie. Do najważniejszych późnych powikłań pooperacyjnych należy:
Mimo istnienia powikłań pooperacyjnych, nie warto z tego powodu rezygnować z operacji zaćmy. Metody usuwania zaćmy są coraz nowocześniejsze, dzięki czemu powikłania występują naprawdę rzadko.