Operacja zaćmy jest krótkim i bezpiecznym zabiegiem, który nie wymaga pobytu w szpitalu. Operacja odbywa się w trybie jednodniowym. Należy jednak zastosować się do kilku ważnych zaleceń, które zminimalizują ryzyko powikłań po zabiegu. Co należy zrobić, by dobrze przygotować się do operacji usunięcia zaćmy?
Pierwszą konsultacją jest konsultacja kwalifikująca do operacji, którą przeprowadza lekarz okulista. Podczas takiej konsultacji specjalista wykonuje badania okulistyczne, które pozwalają na ostateczne potwierdzenie diagnozy zaćmy. Mierzone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe i określana jest ostrość wzroku. Konsultacja okulistyczna ma na celu również dobranie odpowiedniej dla pacjenta soczewki. Soczewka sztuczna zostanie wszczepiona w miejsce zmętniałej, zmienionej chorobowo soczewki pacjenta.
Przed każdym zabiegiem, nawet tym, który wymaga wyłącznie znieczulenia miejscowego konieczne jest odbycie konsultacji anestezjologicznej. Przed konsultacją anestezjologiczną pacjent kierowany jest na badanie EKG i badania krwi (obejmujące morfologię krwi, badanie układu krzepnięcia, jonogram oraz stężenie glukozy). Podczas wizyty przedoperacyjnej, lekarz anestezjolog wyjaśnia pacjentowi istotę znieczulenia i przeprowadza z nim wywiad dotyczący między innymi chorób przewlekłych, alergii i przyjmowanych przez niego leków. Operacja zaćmy odbywa się na bloku operacyjnym i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (inaczej powierzchniowym).
Na konsultacje przedoperacyjne należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, które określają stan zdrowia (na przykład wypisy z pobytów w szpitalu) oraz wyniki badań diagnostycznych, które zostały wykonane w ostatnim czasie.
Jeśli przyjmujemy leki na stałe, to w dniu zabiegu należy przyjąć je zgodnie z zaleceniami, które uzyskaliśmy na konsultacji anestezjologicznej. Osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe (takie, jak warfaryna, acenokumarol) będą mieć zalecone ich odstawienie i stosowanie w zamian heparyny. Konieczne bywa również odstawienie kwasu acetylosalicylowego. W kwestii przyjmowania i odstawiania leków należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Lekarz może nam również zalecić zakrapianie oczu kroplami na dwa dni przed zabiegiem.
W dzień zabiegu nie należy wykonywać makijażu, ani mieć pomalowanych paznokci, nie powinno się także zakładać biżuterii. Powinno się pozostać na czczo minimum 6 godzin przed operacją, a co ważne - w dniu operacji nie należy spożywać alkoholu, kawy i innych produktów zawierających kofeinę. Po operacji możliwe jest spożycie posiłku, dlatego warto mieć z sobą lekki produkt spożywczy (na przykład owoce, sałatkę, czy kanapkę). Warto przed operacją umyć włosy i ciało, ponieważ po operacji powinno się chronić oczy przed dostaniem się wody oraz detergentów (takich, jak mydło, czy szampon). Po operacji opuszczenie szpitala możliwe jest zazwyczaj po kilku godzinach. Należy pamiętać, że kolejnego dnia pacjent musi zgłosić się kontrolę pooperacyjną, którą przeprowadza lekarz okulista.