Zaćma - leczyć prywatnie, czy na NFZ?

Dwie drogi leczenia zaćmy

Zdiagnozowanie zaćmy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Leczenie operacyjne zaćmy jest możliwe w państwowej opiece zdrowotnej, ale można zdecydować się również na leczenie w prywatnej klinice okulistycznej. Czym różni się operacja zaćmy w prywatnej klinice od leczenia w szpitalu publicznym? Na co warto się zdecydować?

Jak leczyć zaćmę?

Leczenie zaćmy w placówce publicznej

Leczenie zaćmy w szpitalu państwowym jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Kwalifikacja do leczenia zaćmy w publicznym szpitalu wymaga posiadania skierowania od lekarza okulisty. Okulista po zbadaniu pacjenta i rozpoznaniu zmętnienia soczewki, wystawia skierowanie na zabieg. Jednak aby dostać się do lekarza okulisty potrzebne jest skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny. Droga do zabiegu w placówce publicznej zaczyna się więc od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Gdy już posiadamy skierowanie na operację, to konieczne jest zapisanie się na listę oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy. Początkowo, odbywa się wizytę kwalifikującą, na której lekarz decyduje o pilności przypadku i na tej podstawie ustalany jest termin operacji.

Obecnie zostały zniesione limity na operację usunięcia zaćmy w ramach NFZ, co sprawiło, że kolejki nieco się zmniejszyły, jednak nadal jest konieczne dość długie oczekiwanie na zabieg. Oczekiwanie jest inne w zależności od danego szpitala i województwa, dlatego warto zorientować się, w którym szpitalu kolejki są najkrótsze.

Operacja zaćmy w prywatnej klinice okulistycznej

Operacja zaćmy w szpitalu prywatnym wiąże się z poniesieniem kosztów zabiegu. W tym przypadku usunięcie zaćmy nie jest refundowane przez NFZ. W zależności od kliniki i miasta, koszt operacji w odniesieniu do jednego oka waha się od 3 do 6 tys. złotych. Cena zależy między innymi od rodzaju użytej soczewki. W tym przypadku również konieczna jest wizyta kwalifikująca, jednak czas oczekiwania na operację jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku leczenia na NFZ. Czas oczekiwania na operację prywatną w klinice okulistycznej może wynosić nawet kilka dni. Jest to szczególnie ważne dla osób, które szybko chcą się pozbyć zaćmy, ponieważ utrudnia im ona prawidłowe widzenie i istotnie obniża jakość życia.

Zabieg prywatny daje szansę na jednoczasowe pozbycie się zarówno zaćmy, jak i towarzyszących wad wzroku (np. astygmatyzmu, czy dalekowzroczności). Jedna operacja może sprawić, że nie będzie konieczne korzystanie z dotychczasowych okularów. Operacja wykonywana w publicznej placówce pozwala na leczenie jedynie zaćmy, ponieważ NFZ refunduje jedynie określony typ soczewki. W klinice prywatnej mamy możliwość skorzystania z soczewek nowszych generacji, które pozwalają dodatkowo na pozbycie się wad wzroku. Operacja zaćmy w prywatnej klinice daje więc pacjentowi wybór, co do rodzaju użytej podczas zabiegu soczewki.

Operacja w prywatnej klinice umożliwia usunięcie zmętniałej soczewki z dwóch oczu (w przypadku zaćmy obuocznej), dzięki czemu nie musimy czekać na kolejny zabieg operacyjny. W przypadku zabiegu na NFZ, aby zoperować drugie oko trzeba czekać ponownie w długiej kolejce. Operacja prywatna daje również szansę na indywidualne ustalenie terminu, dzięki czemu nie będziemy musieli przekładać urlopu, czy rezygnować z innych, ważnych wydarzeń.

Można zdecydowanie powiedzieć, że operacja w prywatnej klinice daje pacjentowi więcej możliwości i udogodnień, niż operacja w ramach NFZ. Odzyskanie prawidłowego widzenia w krótkim czasie to prawdziwy komfort, na który warto sobie pozwolić.