Zaćma - czy da się jej uniknąć? Jak chronić oczy?

Jak dbać o wzrok?

Wzrok jest szczególnie ważnym zmysłem, dzięki niemu możliwe jest wykonywanie codziennych obowiązków, ale i realizacja naszych pasji i zainteresowań. Choć na co dzień nie zawsze pamiętamy o jego odpowiedniej ochronie, to nie wyobrażamy sobie życia bez wzroku. Czy można zapobiegać rozwojowi zaćmy? Jak na co dzień można zadbać o wzrok? Warto dowiedzieć się więcej na ten ważny temat.

Dbanie o wzrok

Czy można zapobiegać rozwojowi zaćmy?

Niestety, nie ma możliwości zapobiegania zaćmie starczej. Zwraca się jednak uwagę na niekorzystny wpływ intensywnego promieniowania słonecznego i podczerwonego na rozwój zaćmy. Co więcej, palenie papierosów również może przyspieszać jej rozwój, co jest kolejnym powodem, dla którego warto zrezygnować z papierosów.

Pozytywnym aspektem w profilaktyce zaćmy jest to, że możliwe jest zapobieganie zaćmie nabytej metabolicznej. Utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi zapobiega bowiem niekorzystnym zmianom w gałce ocznej, które predysponują do zmętnienia soczewki.

Mniej znanym typem zaćmy jest zaćma posterydowa. Przyjmowanie w nadmiernej ilości leków sterydowych może doprowadzić do zmętnienia soczewki, dlatego należy stosować te leki tylko wtedy, gdy są konieczne i w odpowiednio dobranych dawkach.

Mimo, że nie istnieje konkretny sposób na zapobieganie wystąpieniu zaćmy, to zdrowy tryb życia i unikanie używek z pewnością wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu.

Jak dbać o wzrok na co dzień?

Warto poznać kilka zasad, dzięki którym zadbamy odpowiednio o nasz wzrok i oczy. Większość z nas korzysta na co dzień z komputera lub laptopa. Nieprawidłowa odległość od ekranu może istotnie pogorszyć ostrość widzenia, dlatego zaleca się utrzymywanie przynajmniej 60 - 70 centymetrowej odległości od ekranu komputera. Przynajmniej co pół godziny należy robić przerwy, by dać swoim oczom odpocząć od ekranu. Przerwy są ważne również podczas czytania książek, czy nauki z podręcznika. Dają one szansę na rozluźnienie mięśni w oku. Podczas tych przerw w pracy można wykonywać proste ćwiczenia, które polegają np. na mruganiu lub ruchach okrężnych oka, co pozwala mięśniom oka jeszcze lepiej się rozluźnić. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie, najlepiej, gdy jest ono naturalne. Podczas pracy z tekstem lub komputerem często dochodzi do wysuszenia spojówek oka, dlatego warto skorzystać w kropli nawilżających, które poprawią istotnie nasz komfort. Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zaleceń i wielogodzinna praca przy ekranie może doprowadzić do rozwoju wad wzroku, a szczególnie coraz częstszej w społeczeństwie krótkowzroczności.

Dobry wzrok, a dieta

To co jemy na co dzień również wpływa na nasz wzrok. Luteina jest substancją, która wpływa ochronnie na siatkówkę i jej naczynia, a także niweluje szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na oczy. Duże ilości luteiny znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach takich, jak szpinak, brokuły, czy kapusta. Korzystny wpływ na wzrok ma również witamina A i jej prowitamina - beta-karoten. Duże ilości tych związków znajdziemy w marchwi, winogronach i kukurydzy. Nie można zapominać o kwasach omega-3, które znajdziemy w rybach - łososiu, tuńczyku i makreli. Warto włączyć do diety produkty zawierające powyższe substancje, ponieważ mają one działanie wspomagające proces prawidłowego widzenia. Opinie eksperta na temat diety chroniącej wzrok można poznać na portalu Medycyny Praktycznej.

Promieniowanie słoneczne

Warto mieć świadomość, że narażanie oczu na długotrwały wpływ promieniowania słonecznego może odbić się niekorzystnie na procesie widzenia. Promieniowanie słoneczne może uszkadzać spojówkę oraz zwiększa ryzyko nowotworzenia w obrębie gałki ocznej, dlatego warto zabezpieczyć oczy okularami z filtrem UVB i UVA. Okulary, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV posiadają specjalny certyfikat. Najlepiej wybrać takie okulary w specjalistycznym gabinecie, w którym doświadczony optometrysta doradzi, jakie okulary będą dla nas najlepsze.

Kontrola u specjalisty

Nawet jeśli nasze oczy mają się dobrze i nie mamy z nimi żadnych problemów, to warto raz w roku skontrolować wzrok u okulisty. Dzięki regularnym kontrolom możliwe jest wyłapanie wad wzroku i schorzeń na wczesnym etapie, co daje szanse na ich wyleczenie lub zatrzymanie. Szczególnie ważne jest kontrolowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, ponieważ jego wzrost może doprowadzić do poważnego schorzenia, jakim jest jaskra. Jeśli mamy zdiagnozowaną wadę wzroku, to warto kontrolować się częściej i unikać noszenia zbyt słabych lub zbyt mocnych okularów, gdyż zwiększa to ryzyko pogłębienia wady wzroku. Osoby w starszym wieku powinny szczególnie skupić się na swoim wzroku, gdyż wtedy zazwyczaj ujawnia się zaćma.