Dwie drogi do zabiegu usunięcia zaćmy

Jedyną możliwością leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego naturalną, zmętniałą soczewkę zastępuje się nową, sztuczną. Zabieg ten należy do najbardziej spektakularnych procedur medycznych – po 15-30 minutach osoba, która miała problemy z wykonywaniem najprostszych czynności wraca do normalnego funkcjonowania. Około 95% osób po przeprowadzeniu standardowego zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej, odzyskuje wzrok równie dobry, jak przed pojawieniem się choroby.

Rocznie w Polsce kwalifikuje się do zabiegu ok. 300 tys. nowych przypadków. Szacuje się, że do 2020 roku liczba ta wzrośnie do 325 tysięcy1.

Istnieją 2 możliwości wykonania zabiegu usunięcia zaćmy: Zabieg w ramach NFZ lub Zabieg odpłatny

 

Zabieg wykonany w ramach NFZ:

wyjdzzkolejki.pl - korzyści wynikające z operacji zaćmy BEZPŁATNOŚĆ: Operacja zaćmy jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tzn. decydując się na tę możliwość, nie ponosisz żadnych kosztów.

wyjdzzkolejki.pl - korzyści wynikające z operacji zaćmy/wyjdzzkolejki.pl - minusy wynikające z operacji zaćmy HOSPITALIZACJA: W ramach zabiegu refundowanego przez NFZ, pacjenci zazwyczaj są hospitalizowani. Oznacza to, że decydując się na taki zabieg, musisz spędzić w szpitalu najczęściej 1 dzień. Bezpieczeństwo i nieinwazyjność zabiegu sprawiają, że hospitalizacja nie jest konieczna. Jednak niektórzy pacjenci preferują zostanie w placówce – to kwestia indywidualna.

wyjdzzkolejki.pl - minusy wynikające z operacji zaćmy KOLEJKI: Na taki zabieg trzeba czekać. Obecnie w Polsce zapisanych w kolejkach do usunięcia zaćmy jest ok. 540 tys. osób2. Duża liczba oczekujących na zabieg i ograniczone środki z budżetu NFZ sprawiają, że w kolejce czeka się średnio 18,5 miesiąca3. Niektóre źródła podają, że w niektórych regionach Polski na usunięcie zaćmy można czekać nawet 2,5 roku, a miejscami do 10 lat4

Pamiętaj, jeśli zdecydujesz się na wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ, sprawdź jak długo będziesz czekał w  kolejce w danym ośrodku medycznym. W tym celu odwiedź Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia na stronie internetowej  www.kolejki.nfz.gov.pl.

wyjdzzkolejki.pl - minusy wynikające z operacji zaćmy BRAK MOŻLIWOŚCI WYBORU SOCZEWKI: Podczas zabiegu refundowanego wszczepiana jest soczewka jednoogniskowa. Taka tradycyjna soczewka pozwala na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie jest zaprojektowana tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na inne odległości np. pośrednie, jak do komputera. Po operacji zaćmy potrzebne są dodatkowo okulary do bliży, czyli do czytania i do komputera. Dodatkowo, nie wszystkie soczewki jednoogniskowe posiadają filtr światła niebieskiego, który chroni siatkówkę oka.

Zabieg wykonany w prywatnej placówce przy pełnej płatności:

wyjdzzkolejki.pl - korzyści wynikające z operacji zaćmy SZYBKOŚĆ: Zabieg płatny możesz wykonać niemalże „od ręki”. Według szacunków, na zabieg taki rocznie decyduje się ok. 15-17 tys. osób. W przypadku zaćmy czas odgrywa kluczową rolę, gdyż utrata wzroku następuje stopniowo. Oznacza to, iż jeśli nie poddasz się zabiegowi usunięcia zaćmy, z dnia na dzień prawdopodobnie będziesz tracić ostrość widzenia. Na pewnym etapie rozwoju choroby możesz więc utracić wzrok do tego stopnia, że nie będziesz w stanie normalnie funkcjonować – pracować, wykonywać codziennych czynności, a być może nawet wychodzić samodzielnie z domu. Szybszy zabieg pozwoli Ci więc uchronić się przed postępującą utratą widzenia, która prawdopodobnie nastąpi w czasie oczekiwania w kolejce na zabieg w ramach NFZ. Decydując się na zabieg płatny, możesz niemalże z dnia na dzień „wyjść z kolejki” i w krótkim czasie odzyskać wzrok taki, jak przed pojawieniem się choroby. Szybszy zabieg sprawi, że ani na chwilę nie będziesz zmuszony rezygnować z robienia rzeczy, które lubisz. Czas czekania w kolejce możesz więc zamienić na czas cieszenia się z widzenia tego, czego nie mogłeś zobaczyć przez chorobę.

Pamiętaj, jeśli zdecydowałeś się na „wyjście z kolejki” do refundowanego zabiegu usunięcia zaćmy i chcesz wykonać zabieg odpłatny, poinformuj o rezygnacji ośrodek, w którym byłeś zapisany na zabieg. W ten sposób nie będziesz blokował kolejki innym oczekującym.

wyjdzzkolejki.pl - korzyści wynikające z operacji zaćmy MOŻLIWOŚĆ WYBORU SOCZEWKI: Decydują się na zabieg bez refundacji – przy pełnej odpłatności za operację i soczewkę, masz do wyboru szeroką gamę soczewek premium. Spośród nich możesz wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. To bardzo ważna decyzja, która wpływa na jakość widzenia po zabiegu. Soczewki najnowszej generacji umożliwiają pozbycie się samej zaćmy oraz towarzyszących wad wzroku. Oznacza to, że nawet jeśli przez całe życie nosiłeś okulary, po zabiegu możesz ograniczyć konieczność noszenia okularów i widzieć nawet lepiej niż przed pojawieniem się choroby.

wyjdzzkolejki.pl - korzyści wynikające z operacji zaćmy TRYB JEDNEGO DNIA: Zabieg w prywatnej placówce jest zazwyczaj wykonywany w trybie jednego dnia. Stosowana obecnie metoda fakoemulsyfikacji, zastosowanie niewielkiego cięcia, ok. 3 mm, brak konieczności zakładania szwów na ranę operacyjną sprawiają, że hospitalizacja nie jest konieczna. Do kliniki musisz zgłosić się w dniu zabiegu, a tuż po nim – po około godzinnej obserwacji, możesz wrócić do domu. Nie oznacza to, że opieka nad Tobą zostaje zakończona, gdyż jesteś zapisywany na wizyty kontrolne, a lekarz w dalszym ciągu czuwa nad Twoim zdrowiem. Oczywiście jeśli chirurg uzna, że w Twoim przypadku hospitalizacja jest wskazana, możesz zostać w klinice kilka dni.

wyjdzzkolejki.pl - minusy wynikające z operacji zaćmy KOSZT: Zabieg wykonany w prywatnej placówce wiąże się z poniesieniem opłaty. Koszty takiego zabiegu różnią się w zależności od kliniki i rodzaju wszczepianej soczewki i wahają się między 3 a 10 tys. zł.

wyjdzzkolejki.pl - korzyści wynikające z operacji zaćmy MOŻLIWOŚĆ ROZŁOŻENIA KOSZTÓW NA RATY: Aby status materialny nie był przeszkodą w szybkim odzyskaniu wzroku, wiele klinik oferuje udogodnienia przy finansowaniu zabiegu – proponując system ratalny. Zazwyczaj nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Płaci się taką samą sumę pieniędzy, lecz jest ona rozłożona na korzystne raty.

Bezpieczeństwo zabiegu wykonanego odpłatnie jest takie samo, jak w przypadku zabiegu wykonanego w ramach NFZ. Wybierając placówkę, w której planujesz wykonać zabieg, upewnij się, że cały proces leczenia przebiegnie z zachowaniem najwyższej jakości. Sprawdź m.in. czy:

  • podczas operacji zaćmy używany jest jednorazowy sprzęt oraz najwyżej jakości materiały, które minimalizują ryzyko infekcji
  • opieka medyczna trwa aż do zakończenia procesu gojenia oka – czy zapewnione są wizyty kontrolne

Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, aby zapisać się na zabieg, musisz podjąć te same kroki.

Co powinienem zrobić, aby zapisać się na zabieg?

Leczenie zaćmy krok po kroku:

1
Udaj się do okulisty
2
Wykonaj badanie kwalifikacyjne
3
Zapytaj lekarza o wszczepianą soczewkę:
NFZ:
o parametry
soczewki
jednoogniskowej
ODPŁATNIE:
o soczewkę, która umożliwi
Ci pozbycie się dodatkowych
wad wzroku, da Ci szansę
uniezależnienia się od okularów
4
Zapisz się na zabieg
5
Przyjdź do kliniki we wskazanym terminie
NFZ:
Szacowany czas
oczekiwania
to 1,5 roku
ODPŁATNIE:
Szacowany czas
oczekiwania
to 3 tygodnie
6
Odpręż się i oczekuj na zabieg
7
Nie denerwuj się – zabieg potrwa kilkanaście minut
8
Na zoperowanym oku będziesz miał nałożony opatrunek
9
Będziesz mógł wrócić do domu:
NFZ:
Po jednym dniu hospitalizacji5
ODPŁATNIE:
Tego samego dnia
o ile nie będzie medycznych przeciwwskazań
10
Następnego dnia usuń opatrunek
11
Ciesz się odzyskanym wzrokiem
12
Pamiętaj o wizytach kontrolnych

Jeśli chciałbyś jak najszybciej wykonać zabieg usunięcia zaćmy czy, chciałbyś mieć możliwość wyboru soczewki wewnątrzgałkowej, ale zastanawiasz się, czy Cię na to stać, porównaj koszt zabiegu z wydatkami, jakie ponosisz z powodu choroby.

Koszty operacji zaćmy

Koszt zabiegu usunięcia zaćmy waha się między

3000 a 10000 zł

w zależności od kliniki i rodzaju wszczepianej soczewki wewnątrzgałkowej

Czekając ok. 18 miesięcy

na zabieg usunięcia zaćmy prawdopodobnie wydasz:

300-450 zł

na wizytę u okulisty

200 zł

na nowe standardowe okulary

300 zł

na okulary do korekcji astygmatyzmu

Jeśli cierpisz na starczowzroczność:

1 200 zł

na okulary progresywne

200-300 zł

na drugie okulary do bliży

1 Prognoza na podstawie HTA Consulting, „Leczenie zaćmy jedną z największych niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych polskiego społeczeństwa”
2 NFZ, Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, http://kolejki.nfz.gov.pl/
3 „Barometr Fundacji Watch Health Care nr 12/3/12/2015”
4 NFZ, Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, http://kolejki.nfz.gov.pl/
5 Długość hospitalizacji – mediana, Narodowy Fundusz Zdrowia, https://prog.nfz.gov.pl/app-jgp/KatalogJGP.aspx